De verlenging van de versoepelde toepassing van de tijdelijke werkloosheid overmacht wegens corona tot 31 december stond reeds vast voor bedrijven die tijdens het tweede kwartaal minstens 20% van hun uren in tijdelijke werkloosheid hadden staan. Daarnaast werd gesproken van een algemene uitzondering voor een beperkt aantal sectoren waarvan de lijst inmiddels bekend raakte.
De meeste bedrijven hebben intussen de deuren weer geopend, maar omdat de impact van de coronacrisis voor sommige sectoren en bedrijven nog steeds groot blijft, wordt het soepele systeem van de tijdelijke werkloosheid omwille van corona, dat op 31 augustus afloopt, verlengd tot het einde van het jaar.
Volgende werkgevers kunnen van deze maatregel gebruik maken:
-
Ofwel de werkgevers die minstens 20% tijdelijke werkloosheid wegens overmacht corona of tijdelijke werkloosheid voor economische redenen kunnen aantonen in het tweede trimester 2020 t.o.v. het totaal aantal dagen aangegeven bij de RSZ.
-
Ofwel de werkgevers die kunnen aantonen dat ze behoren tot een sector die nog bijzonder lijdt onder de beperkende maatregelen van de minister van Binnenlandse Zaken.
Op de lijst met deze sectoren was het even wachten. Minister van Economie Nathalie Muylle maakte die gisteren bekend tijdens een bedrijfsbezoek aan Plopsaland in de Panne. Naast de horeca (pc 302) en het pc voor het vermakelijkheidsbedrijf (pc 304), staan volgende sectoren op de lijst: pc 100, pc 109, pc 111, pc 126, pc 139, pc 140.01, pc 140.02, pc 140.04, pc 149.01, pc 200, pc 209, pc 215, pc 226, pc 227, pc 314, pc 315, pc 329 en pc 333.
Er staat een KB klaar dat deze wijzigingen laat ingaan vanaf 1 september.
Werkgevers die niet tot bovenstaande categorieën behoren, kunnen vanaf 1 september terugvallen op een versoepelde vorm van tijdelijke werkloosheid om economische redenen. In het geval van bedienden zullen zij hiervoor een omzetdaling van minimaal 10% moeten kunnen aantonen t.o.v. hetzelfde trimester van het voorgaande jaar.
Bij tijdelijke werkloosheid om economische redenen moet de werkgever voorafgaandelijk wel een aantal formaliteiten vervullen. Ook de economische werkloosheid wordt vergoed aan 70% van het begrensd loon, het supplement van 5,63 euro per dag wordt wel voor rekening van de werkgever.
Vanaf 1 januari 2021 is het de bedoeling om terug te keren naar het klassieke systeem. Het aantal tijdelijk werklozen daalde intussen van 1,2 miljoen op het hoogtepunt van de corona-crisis, naar 400.000 in juli.