27 mei '13
Weer nieuw voorstel voor de horeca: de mini-jobs.
Het nieuwe voorstel van Open VLD steunt hiermee de oproep van Unizo-topman Karel Van Eetvelt. Samen pleiten zij voor een invoering van "mini-jobs" naar Duits model. Mini-jobs zijn deeltijdse banen waarbij een werknemer tot 450 euro per maand kan verdienen. Op dat loon worden geen belastingen geheven, maar de werknemer bouwt er ook amper sociale rechten mee op. Momenteel zijn er zo'n 7,5 miljoen Duitsers die op dergelijke manier werken.
Het systeem zou openstaan voor alle sectoren. Vooral in de horeca, maar ook in de zorgsector, is er een grote vraag naar dit soort arbeid.
Volgens Open VLD-voorzitter Gwendolyne Rutten kan zo'n systeem van flexibele, laagdrempelige en betaalbare arbeid mensen vlotter naar de arbeidsmarkt leiden. Voorwaarde is wel dat de mini-jobs niet de plaats innemen van de reguliere arbeidsplaatsen. Volgens haar is het de enige manier om zwartwerk uit te roeien.
Aan de rechterzijde groeit het draagvlak voor het voorstel gestaag. Maar vakbonden en socialisten zien geen heil in dit systeem, dat volgens hen armoede, werkonzekerheid en sociale ongelijkheid in de hand werkt.
Vicepremier Pieter De Crem (CD&V) reageerde genuanceerd. Volgens hem valt de Duitse economie niet te vergelijken met de onze en moet de regering vooral focussen op loonlasten-verlagingen.
Op deze manier blijft de discussie rond loonkosten actueel. Wellicht mogen we ons dus toch nog verwachten aan een aanpassing van de maatregelen die de regering onlangs voorstelde voor de horeca. Wordt ongetwijfeld vervolgd.